Srečanje mladih pesnikov in njihovih mentoric je potekalo v torek, 23. aprila 2024.
Na festivalu so s HAIKU-ji sodelovale mentorice z učenci iz Litije, Zagorja ob Savi, Šempetra v Savinjski dolini ter vseh treh trboveljskih osnovnih šol. Letos so se nam s svojimi haikuji prvič pridružili tudi dijaki Srednje šole Zagorje.
V zbornik sva uvrstili vse haiku pesmi 84 mladih avtorjev po izboru njihovih mentoric.
Tudi letos sva vse prispele pesmi izdali v monografiji – elektronski publikaciji, ki je javno dostopna na spletni povezavi: https://midd.me/2BS8
Zaključna prireditev 9. ZASAVSKEGA FESTIVALA MLADINSKEGA PESNJENJA 2024 je potekala v dvorani Glasbene šole Trbovlje, kjer vsako leto gostujemo.
Letošnji zaključek sva si zamislili kot prijetno druženje mentoric in avtorjev HAIKU pesmi s kreativnim ustvarjalcem.
V uvodnem nagovoru je ravnateljica OŠ Tončke Čeč Katarina Pajer Povh vse navzoče spomnila, da je 23. april Svetovni dan knjig ter poudarila, kako pomembno je branje, saj nas knjige bogatijo in nam odpirajo nova obzorja.
Prireditev so s plesnim recitalom, prirejenim po knjigi Jasne Dvornik Zasavski čudež, otvorili učenci naše šole, ki obiskujejo sodobni ples pod mentorstvom učiteljice Kim Kern Kukovič.
Tudi naš osrednji gost je bil iz lokalnega okolja.
Na povabilo se je prijazno odzval likovnik in pisatelj, Trboveljčan Jože Ovnik, ki je v pogovoru učencem povedal, zakaj se je odločil za pisanje in likovno poustvarjanje zgodb ter odgovarjal na njihova vprašanja. Z gostom se je pogovarjal petošolec Vid Kovačič.
Prisotni so izvedeli, da je zelo rad risal že v osnovni šoli, kar mu je večkrat prišlo prav. Povedal je tudi, da so mu »pridna« dekleta v zameno za lepe risbice napisale domačo nalogo pri drugih predmetih. Risbic pa ni risal le za sošolke, ampak tudi na tablo za učitelje.
Poleg risanja je imel v šoli najraje odmor in malico.
V pogovoru o njegovih knjigah je povedal, da je navdih za Perkmandeljca dobil, ko se je kot mlad fantič skril v rudniški voziček in prestrašil knape v jami.
Spregovoril je tudi o svojem zadnjem delu Ribič in riba, ki se dogaja v Piranu, saj na slovenski obali zadnja leta preživi veliko svojega prostega časa.
Po končanem pogovoru je sledila razglasitev nagrajenih mladih avtorjev. Občina Trbovlje je tudi letos priskrbela praktična darila za vse nagrajence in njihove mentorice.
Nagrajeni HAIKU-JI
OSNOVNA ŠOLA
- razred
TANAJA ČUK, OŠ Tončke Čeč
- razred
OTA VALENTINČIČ, OŠ GRADEC, POŠ VAČE
TARA VOZEL, OŠ Tončke Čeč
KLEMEN KOVAČ, OŠ Tončke Čeč
- razred
FILIP SIMERL, OŠ Tončke Čeč
- razred
IZA TOMŠE, OŠ TRBOVLJE
ALJA URANIČ, OŠ Ivana Skvarče, ZAGORJE
LILI ŠMID, OŠ Ivana Skvarče, ZAGORJE
- razred
ALJAŽ UŽMAH KONCILJA, OŠ TRBOVLJE
ZARA MARKOVIĆ, OŠ TRBOVLJE
ZALA RUPNIK, OŠ Tončke Čeč
- razred
ŽIGA DEBEVC, OŠ Šempeter v Savinjski dolini
KAJA FLERE, OŠ Ivana Cankarja Trbovlje
TIAN OVNIČ, OŠ Ivana Cankarja Trbovlje
9. razred
PIKA PERME, OŠ Ivana Cankarja Trbovlje
NATJA JUVAN, OŠ GRADEC, POŠ VAČE
NELI JAZBEC, OŠ GRADEC, POŠ VAČE
SREDNJA ŠOLA
SAMO ROZMAN, Srednja šola Zagorje
TAMARA KOJIĆ, Srednja šola Zagorje
POSEBNO LIKOVNO-HAIKU PRIZNANJE
JULIJA KOKALJ, OŠ GRADEC, POŠ VAČE
Druženje smo nadaljevali v šolski knjižnici s prijetnim klepetom in obljubo, da se zopet srečamo na jubilejnem 10. zasavskem festivalu mladinskega pesnjenja prihodnje leto.
idejni vodji in koordinatorici Marjana Eberlinc in Urša Bajda