GLASBENA UMETNOST – 1. ura
Se še spomniš kaj smo delali pri glasbi? Ves čas se vrtimo okoli zapisovanj glasbe. Kam jo zapisujemo, kako jo zapisujemo, kakšne lastnosti imajo toni in podobno. Za prvo uro sem ti pripravila družabno igrico dežela glasbe, ki jo lahko igraš sam (lahko tudi z bratcem, sestrico, mamico, očetom) in ponoviš kaj že znaš.
- Potrebuješ kocko (če nimaš kocke lahko narežeš listke s številkami od 1 do 6 in z zaprtimi očmi vlečeš en listek), postaviš se na start in začneš. Ko prideš na polje, ki je obarvano zeleno, rdeče ali oranžno imaš določene naloge, ki jih moraš opraviti, da greš lahko naprej.
- Verjamem, da ste nekateri že marsikaj pozabili, pa naj vas spomnim:
Notno črtovje ima 5 črt in 4 praznine.
Note so znaki, s katerimi zapisujemo glasbo. Mi poznamo celinko (4 dobe), polovinko (2 dobi), četrtinko (1 dobo) in osminko (pol dobe).
Poznamo tudi znake za pavze: celinska pavza, polovinska pavza, četrinska pavza in osminska pavza.
Da vemo, koliko dob je v enem taktu pa potrebujemo taktovski način.
Naučili smo se, kaj je taktnica, končaj in ponavljaj.
Spoznali smo tempo – hitrost izvajanja (Allegro – veselo, hitreje, Adagio – počasi).
Ustavili smo se tudi pri glasnosti izvajanja, ki jo imenujemo DINAMIKA (p – piano = tiho, f – forte = glasno).
3. Svoje doživljanje ob igranju igre Dežela glasbe (kaj ti je bilo všeč, kje si imel težave, ali si poznal odgovore, si igral sam ali z drugim članom družine) naj tvoji starši pošljejo na moj elektronski naslov: tanja.bozicek-simnovcic@os-toncke-cec.si. Tako boš potrdil svojo udeležbo pri uri.
Želim ti veliko veselja ob igranju!
Za vsa vprašanja, pogovore, nejasnosti o glasbi sem tebi in tvojim staršem na voljo na elektronskem naslovu tanja.bozicek-simnovcic@os-toncke-cec.si.